Czym się charakteryzują wewnątrzuszne aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe to coraz szersza grupa urządzeń, które wykazują się coraz większym zaawansowaniem technologicznym, a co za tym idzie, lepszym komfortem i funkcjonalnością. Jeszcze do niedawna, pacjenci zmagający się z niedosłuchem mieli do dyspozycji jedynie tradycyjne aparaty słuchowe, z widoczną dla innych słuchawką zauszną. Obecnie jednak możemy wybierać spośród kilku rodzajów urządzeń, a wśród nich niekwestionowaną popularnością cieszą się wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Czym się wyróżniają i kto może z nich korzystać?

Czym są aparaty słuchowe wewnątrzuszne?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe, powszechnie nazywane również aparatami niewidocznymi, to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest odbiór dźwięków i przekazywanie wzmocnionych sygnałów to przewodu słuchowego pacjenta z niedosłuchem. Czym wyróżniają się na tle tradycyjnych aparatów słuchowych? Choć zbudowane są z tych samych elementów – mikrofonu, procesora (wzmacniacza) oraz słuchawki, to są one zamknięte w kompaktowej obudowie. Są w całości schowane w uchu, co czyni je maksymalnie dyskretnymi.

Zobacz także: https://unikateria.pl/wybieramy-nowoczesny-aparat-sluchowy/

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – zalety

Niemal wszyscy użytkownicy wewnątrzusznych aparatów słuchowych są zgodni co do najważniejszej zalety tych urządzeń. Jest nią dyskrecja, która dla wielu osób zmagających się niedosłuchem stanowi klucz do komfortowego i wygodnego życia. Nie jest bowiem tajemnicą, że pacjenci często zmagają się z tego powodu z kompleksami i obniżoną samooceną. Dyskrecja to jednak nie wszystko – niewidoczne aparaty słuchowe, z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, doskonale sprawdzają się podczas uprawiania sportu. Stanowią również optymalne rozwiązanie dla osób noszących okulary korekcyjne na co dzień. Warto również zaznaczyć, że tego typu urządzenia do uzyskania optymalnego odbioru dźwięku wykorzystują małżowinę uszną, więc efekt jest bardzo naturalny.

Niewidoczne aparaty słuchowe a skala niedosłuchu

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne należą do najbardziej popularnych na rynku, jednak okazuje się, że istnieją przeciwwskazania do ich użytkowania. Niewidoczne aparaty słuchowe bowiem bezbłędnie spełniają swoje zadanie w przypadku osób z małym lub umiarkowanym niedosłuchem. U osób z poważnymi ubytkami nie pozwalają uzyskać czystego i odpowiednio silnego dźwięku. Ponadto, najlepiej sprawdzają się u dzieci i dorosłych, nieco gorzej u seniorów – osoby w podeszłym wieku często mają problem ze swobodnym zakładaniem i wyjmowaniem sprzętu z ucha, co wynika z jego kompaktowych rozmiarów. Co ważne, aparaty wewnątrzuszne robione są na zamówienie, na podstawie odlewu ucha.

Artykuł powstał przy współpracy z https://akademiaslyszenia.pl/.