Jakie części do drukarek laserowych można wymienić samodzielnie?

Drukarka laserowa jest urządzeniem, które w trakcie eksploatacji ulega zużyciu i niektóre elementy mogą są zwyczajnie popsuć. Żywotność drukarki zależy od jakości użytych materiałów do jej produkcji, a także częstotliwości jej użycia. Drukarki laserowe uznawane są za najbardziej wydajne, jednak może w nich dochodzić do awarii. Czy tego typu drukarkę możemy samodzielnie naprawić?

Drukarka laserowa – wymiana tonera

Jednym z elementów drukarki laserowej, który może się zużywać jest toner. To proszek barwiący, który zamknięty jest w kasecie. Toner starcza na określoną liczbę wydruków. Po jego wyczerpaniu należy wymienić go na nowy. Ważne, by kasety z tonerem kupować w miejscach specjalizujących się sprzedażą takich elementów, jak na przykład Asprinters Sprzedaż i Serwis Urządzeń Drukujących. Dzięki temu będzie mieć pewność, że toner będzie kompatybilny z naszym urządzeniem drukującym. Poza tym oryginalne kasety z tuszem starczają na dłużej, w przeciwieństwie do zamienników. Lepsza jest też jakość wydruku. W zależności od drukarki, może istnieć możliwość napełnienia zużytego pojemnika tonerem. 

Co jeszcze można wymienić w drukarce laserowej?

W trakcie eksploatacji drukarki, zużyciu podlega nie tylko toner. Części do drukarek laserowych w Krakowie, które ulegają uszkodzeniu to zespół bębna obrazowego, pas transferowy czy zespół utrwalający. Zespół bębna obrazowego odpowiada za tworzenie obrazu i przenoszenia go na wydruk. Z kolei pas transferowy pozwala na uzyskanie pożądanego koloru i przeniesienia go na papier. Pojemni na zużyty toner, również należy do materiałów eksploatacyjnych, które ulegają awarii. O konieczności jego wymiany mówi  pojawiający się na urządzeniu komunikat. Pojemniki te muszą być wymieniane w całości, gdyż ich kontakt ze skórą może być szkodliwy dla zdrowia. 

Ostatnim elementem, który w drukarce może ulec awarii, ale możemy go z powodzeniem sami wymienić, jest zespół utrwalający. Odpowiada on za utrwalenie termiczne obrazu. W urządzeniach niektórych marek ta część jest w pełni wymienialna i wystarczy udać się do odpowiedniego sklepu, w celu jej zakupienia. Jednak należy ostrożnie go wymieniać i odczekać chwilę po pracy drukarki, gdyż może być to element bardzo gorący.