Szalunki ścienne w pracach budowlanych

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które powinno być zaplanowane z dokładnością do najmniejszego detalu. Liczy się nie tylko wybór wysokiej jakości materiałów budowlanych czy firmy odpowiadającej za prawidłowy przebieg budowy, ale również odpowiednich narzędzi i akcesoriów budowlanych. Wśród nich nie może zabraknąć szalunków ściennych, które okazują się bardzo przydatne przy różnego rodzaju pracach budowlanych. Zatem czym wyróżniają się szalunki ścienne i dlaczego warto na nie postawić?

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to nic innego jak tymczasowe konstrukcje wielokrotnego użytku, które znajdują swoje zastosowanie przy wznoszeniu betonowych i żelbetonowych ścian budynków. Nowoczesne systemy szalunkowe produkuje się z materiałów o dobrych właściwościach wytrzymałościowych, dzięki czemu pozwalają na wzniesienie stabilnych elementów konstrukcyjnych o dowolnej grubości czy kształcie, a tym samym zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców czy użytkowników nowego budynku.

Zobacz także: https://xoxomag.pl/szalunki-scienne-jak-wybrac-odpowiednie/

Szalunki ścienne – jak działają?

Nowoczesne szalunki ścienne są stosunkowo łatwe w obsłudze, nawet dla mniej doświadczonych operatorów, zwłaszcza w kontekście wznoszenia ścian betonowych w budynkach o małej czy średniej kubaturze. Dostępne na rynku systemy szalunkowe dostępne są w dwóch podstawowych wariantach: do montażu ręcznego i przy pomocy dźwigu, dlatego też można wybrać najbardziej dogodne dla siebie rozwiązanie. Po instalacji płyt szalunkowych i osprzętu w miejscu docelowym, wnętrze konstrukcji (ze zbrojeniem bądź bez) wypełnia się mieszanką betonową. Po jej zastygnięciu należy jedynie rozebrać konstrukcję szalunkową, co nie należy do zbyt skomplikowanych czynności.

Szalunki ścienne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Plac budowy coraz trudniej wyobrazić sobie bez obecności nowoczesnych szalunków ściennych, co wcale nie jest zaskakujące. Systemy szalunkowe pozwalają wznieść stabilne i wytrzymałe ściany betonowe o gładkiej powierzchni, które najczęściej nie wymagają tynkowania. Inwestycja w szalunki to także poważny krok w stronę utrzymania optymalnego tempa prac budowlanych, bez obaw o opóźnienia zaburzających cały harmonogram.

Co ważne, szalunki ścienne można zastosować również przy okazji budowania murów oporowych, cokołów, słupów, szybów windowych, zbiorników kolistych czy też różnego rodzaju kanałów i sprawdzą się równie dobrze. Warto również zaznaczyć, że szalunków ściennych nie trzeba kupować, co jest bardzo ważne w kontekście jednorazowego użycia. Coraz więcej firm ze sprzętem budowlanym oferuje wynajem systemów szalunkowych, a koszt usługi często uzależnionych jest od takich czynników jak okres wynajmu czy rozmiary konstrukcji.

Artykuł powstał przy współpracy z https://szalbud.pl/.