Kompleksowa ochrona serwerowni. Jak powinna wyglądać?

Coraz więcej firm dostrzega konieczność kompleksowej ochrony pomieszczeń specjalnych, w tym serwerowni. Instalacja monitoringu, kontrola dostępu, system przeciwpożarowy, klatki Faraday’a – to wszystko szeroka paleta możliwości, dzięki którym urządzenia będą chronione przed uszkodzeniami, ale również kradzieżą danych. Pomocą w ochronie serwerowni zajmują się wyspecjalizowane firmy, z którymi usług jak najbardziej warto korzystać.

Aranżując biuro, musimy pamiętać nie tylko o wyposażeniu pomieszczeń pracowniczych, ale również pomieszczeń specjalnych, technicznych, gospodarczych. One również w przestrzeni biurowej odgrywają bardzo dużą rolę, umożliwiają normalne jej funkcjonowanie, jak również pracę, którą codziennie wykonujemy. Serwerownia jest tym pomieszczeniem, które kosztuje dużo, głównie z uwagi na wyposażenie, czyli sprzęt IT.

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma inwestuje w serwerownie, na których przechowane jest oprogramowanie, dokumentacja różnego rodzaju, opisy produktów, dane wrażliwe (finansowe, medyczne). Konieczność ochrony pomieszczenia, np. z wykorzystaniem takiego rozwiązania, jak klatki Faraday’a stają się więc koniecznością.

Co daje firmie klatka Faraday’a?

Klatka Faraday’a to nowoczesne rozwiązanie, którego zadaniem jest ochrona sprzętu IT oraz innego, przed działaniem pola elektromagnetycznego, które z kolei może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu, a co za tym idzie jego zniszczenia, utraty danych, kłopotów firmy, wręcz zaprzestania jej działalności. Jej montaż należy więc zdecydowanie traktować, jako inwestycję i zabezpieczenie firmy. Tego rodzaju klatka również zapobiega kradzieży danych.

Zobacz także: https://unikateria.pl/co-daje-firmie-klatka-faradaya/

Pozostałe elementy ochrony

Do serwerowni przede wszystkim nie powinny mieć wstępu osoby, które nie mają uprawnień. Ograniczenie poruszania się przez osoby niepowołane zdecydowanie poprawi sytuację. Warto również pomyśleć o wyposażeniu pomieszczenia w system monitoringu, alarmu, kompleksowego systemu przeciwpożarowego. Rozwiązaniem, które również pozytywnie wpływa na jakość pracy serwerowni jest zapewnienie dobrego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.

Ochrona serwerowni oraz innych pomieszczeń specjalnych przede wszystkim powinna być przemyślana, a zastosowane rozwiązania sprawdzone w praktyce. Dzięki temu na pewno unikniemy problemów.