Czy da się kupić mieszkanie bez kredytu hipotecznego?

Posiadanie swojego miejsca na Ziemi, to marzenie wielu ludzi wkraczających w dorosłość. Idealnie, jeśli mieszkanie można nabyć bez dodatkowych kredytów i obciążeń. Niestety zebranie środków samodzielnie może zabrać naprawdę długie lata. Przy założeniu, że uda się odłożyć miesięcznie tysiąc złotych, na własne mieszkanie trzeba zbierać ponad 20 lat… Istnieją jednak mniej znane sposoby niż hipoteka, które pomogą zdobyć swoje wymarzone cztery kąty.

Kredyt na mieszkanie – czy trudno dostać?

Zakup mieszkania, to inwestycja na którą stać niewielu. Kredyt jest więc pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy w tej sytuacji. Okazuje się jednak, że bank nie zawsze udziela wsparcia. Aby dostać zgodę na otrzymanie wsparcia banku, niezbędne jest wykazanie zdolności kredytowej. Bank musi dokładnie przeanalizować sytuację finansową klienta. Na podstawie wyliczeń wydaje decyzję w sprawie przyznania kredytu. Swoją zdolność kredytową możesz wyliczyć online na stronie loando.pl/wpis/zdolnosc-kredytowa.

Klient niespełniający wymagań, niestety nie otrzyma wsparcia. Zbyt niskie zarobki, niepewna umowa o pracę czy brak historii kredytowej znacząco wpływają na decyzje banków. Jeśli zależy Ci na zaciągnięciu kredytu, a nie jesteś pewien co do Twojej zdolności kredytowej, sprawdź co możesz zrobić, aby ją poprawić: https://dompelenpomyslow.pl/masz-problem-z-odstaniem-kredytu-na-mieszkanie-zobacz-jak-zwiekszyc-zdolnosc-kredytowa/. Jeśli szukasz alternatywnej drogi do uzyskania środków na zakup mieszkania, możesz rozważyć następujące propozycje.

Zamiana mieszkania – na czym polega?

Opcja ta jest dobrym pomysłem dla posiadacza małego mieszkania, który chciałby zamieszkać w nieco większym metrażu. Możliwa jest wówczas zamiana mieszkania na podstawie umowy, z właścicielem innego lokum. Często konieczna jest tu dopłata wyrównująca wartość nieruchomości, jest ona zazwyczaj mniej obciążająca niż zakup nowego lokalu. Wadą rozwiązania jest trudność w znalezieniu chętnego na zamianę właściciela.

Leasing nieruchomości

Z tej opcji mogą korzystać przedsiębiorcy i osoby fizyczne. Leasing nieruchomości polega na podpisaniu umowy długoterminowego najmu, z możliwością wykupienia mieszkania po jej wygaśnięciu. Czas zawiązania takiej umowy to najczęściej między 15, a 20 lat. Podczas jej trwania nieruchomość pozostaje własnością dewelopera. Wynajmujący płaci czynsz leasingowy wraz z aktualnymi opłatami mieszkaniowymi. Rozwiązanie to jest odpowiednie dla klientów niewykazujących wystarczającej zdolności kredytowej.

Odwrócona hipoteka – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie to działa jak odwrócony kredyt hipoteczny. Nieruchomość staje się wówczas własnością kupującego, przy czym sprzedający ma możliwość korzystania z niej dożywotnio. Taki rodzaj umowy proponują najczęściej osoby starsze, które nie mają komu przekazać spadku. Jeśli jednak lokal ma spadkobierców, istnieje możliwość spłacenia zadłużenia i odzyskania nieruchomości. Jeśli zadłużenie jest mniejsze niż wartość mieszkania, możliwe jest uzyskanie rekompensaty.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

Wariant ten, to forma najmu mieszkania, dająca prawo do użytkowania mieszkania. Aby je uzyskać, trzeba wpłacić część wartości lokalu, a resztę regulować wraz z czynszem. W przyszłości istnieje też szansa na zmianę prawa do lokalu, na prawo własnościowe, w wyniku którego lokator zostaje właścicielem mieszkania.